


| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 6.73 mm |
| Width | 6.22 mm |
| Max Operating Temperature | 150 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Number of Pins | 3 |
| Resistance | 12.3 MΩ |
| Height | 2.39 mm |
| Packaging | Reel |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Number of Elements | 1 |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 2 months ago) |
| Max Power Dissipation | 69 W |
| Power Dissipation | 3.1 W |
| Threshold Voltage | 1.8 V |
| Number of Channels | 1 |
| Input capacitance | 3.215 nF |
| Continuous Drain Current (ID) | 11.5 A |
| Rds On Max | 12.3 mΩ |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 60 V |
| Turn-On Delay Time | 11 ns |
| Turn-Off Delay Time | 36 ns |
| Element Configuration | Single |
| Fall Time | 4 ns |
| Rise Time | 6 ns |
| Gate Charge | 65 nC |
| Drain to Source Resistance | 12.3 mΩ |
| Nominal Vgs | 1.8 V |
| Gate to Source Voltage (Vgs) | 20 V |
| Drain to Source Breakdown Voltage (Vds) | 60 V |
| Schedule B | 8541290080 |
| Manufacturer Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 2 months ago) |
| Gate to Source Threshold Voltage | 1 V |
| FET Type(Transistor Polarity) | N-Channel |
Stock: 4783
Distributors
pcbx
Unit Price$1.35805
Ext.Price$1.35805
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $1.35805 | $1.35805 |
| 10 | $0.86847 | $8.68470 |
| 25 | $0.76304 | $19.07600 |
| 50 | $0.67041 | $33.52050 |
| 100 | $0.58903 | $58.90300 |
| 300 | $0.52586 | $157.75800 |
| 500 | $0.46947 | $234.73500 |
| 1000 | $0.44936 | $449.36000 |
